Tarot Online

Białko – czym się wyróżnia ten suplement diety

Niniejszy artykuł pod tytułem Trening pośladków – Jak mieć pupę marzeń? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Trening pośladków – Jak mieć pupę marzeń? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

W świecie kulturystyki odnajdziemy pewne kwestie, których trzyma się każdy, który myśli o osiągnięciu odpowiedniej i wymarzonej sylwetki: wysiłek fizyczny, który wspomaga tworzenie się masy mięśniowej oraz dieta bogata w wymagane składniki odżywcze, które nie tylko będą odpowiadać za nasze zdrowie oraz również to, jak nasze ciało się dalej rozwija w przypadku muskulatury. Wiele osób prędzej czy później jednak decyduje się na korzystanie z suplementów diety, które osiągnęły w dzisiejszych czasach status artykułów pomocnych zarówno w kwestii masy mięśniowej jak i codziennego życia. Ciężko by było teraz znaleźć jakiegoś profesjonalnego kulturystę, który nie stosuje jakiejś formy odżywki. Nawet w przypadku amatorów, wiele osób decyduje się na taki krok ponieważ uważa, że te produkty są rzeczywiście w stanie pomóc. W tym artykule dowiecie się tego, czym rzeczywiście są suplementy diety oraz to, jak działa najsłynniejszy z nich: białko. Zapraszam!

Na sam początek omówmy dokładnie kwestię tego, czym rzeczywiście są suplementy diety. W dzisiejszych czasach wciąż pojawia się wiele nieścisłości co do tego, co rzeczywiście te produkty są w stanie dla nas zrobić i na czym polega ich działanie. Najprościej można je określić jako specyficzne artykuły, które posiadają w sobie jeden lub więcej danych składników odżywczych, które mają nas wspomagać w danym momencie naszego dnia. Oczywiście w przypadku odżywek dla sportowców głównie interesuje nas to, jak mogą na nas wpływać przed lub po treningu. Istotne jest to, jak rozumiemy ich działanie ponieważ same w sobie nie są w stanie zbyt wiele dla nas zdziałać. Przykładowo: jeśli będziemy leżeć całymi dniami i pić proteinowego shake’a to prędzej czy później raczej zauważymy, że efektów w nas brak. To właśnie wyróżnia suplementy od wielu nielegalnych produktów, które obiecują niesamowite efekty bez żadnego wysiłku. Warto pamiętać, że jeśli planujemy rzeczywiście kupić suplementy diety to najlepiej jest wybierać pewne źródła – głównie chodzi tutaj o przejrzystość tego, co rzeczywiście bierzemy i legalność. Znane sklepy dają nam tą pewność, plus zawierają istotne informacje co do składu czy sposobu stosowania.

W skrócie: suplementy diety są produktami, które zawierają w sobie określone składniki odżywcze, które mogą wspomóc nas w określonych sytuacjach życiowych poprzez dostarczanie tego, co w danym momencie jest nam potrzebne. Jeśli planujemy zakup takich produktów to warto jest korzystać z pewnych i legalnych źródeł by przypadkiem sobie nie zaszkodzić.

Białko – co warto o nim wiedzieć

Gdy już wiemy dokładnie czym są odżywki dla sportowców to warto jest się lepiej z nimi zapoznać. Białko jest jednym z najpopularniejszych produktów dostępnych na rynku dla kulturystów. Jest to istotny składnik odżywczy do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, który musimy dostarczać każdego dnia w naszej diecie ponieważ wykonuje on wiele ważnych czynności w naszym organizmie, jak magazynowanie żelaza czy transportowanie tlenu wraz z krwią. Najistotniejszym aspektem dla sportowca jest jednak fakt, że bez protein nie jesteśmy w stanie budować naszej masy mięśniowej. Z tego też powodu suplementy diety stają się dla wielu osób istotnym aspektem. Czemu tak jest? Oczywiście odnajdziemy tutaj wiele powodów, najważniejszym z nich jest z pewnością wygoda i ilość dostarczania tego składniku odżywczego do naszego organizmu. Wraz z zwiększeniem intensywności ćwiczeń zwiększa się nasze zapotrzebowanie na białko. W pewnym momencie ciężko jest dostarczyć wymaganą ilość z naszej diety ponieważ może się to wiązać z poważnymi zmianami w jadłospisie – dodatkowo, jeśli spożywamy np. mięso, to musimy się również liczyć z tym, że proteiny nie są jedynym składnikiem, który wprowadzamy do swojego organizmu, mamy tutaj również chociażby tłuszcze, które mogą nie być czymś, czego w danym momencie chcemy zwiększyć. Kolejnym powodem może być chociażby wygoda – wiele osób wybiera suplementy diety jako łatwy sposób na dostarczenie istotnych składników odżywczych w szybkim czasie. Nie są to oczywiście w żadnym stopniu alternatywy posiłków na dłuższą metę. Białko zyskało z pewnością swoją popularność dzięki temu, że jest bardzo proste do zrozumienia i istotne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu.

Białko – jakie suplementy odnajdziemy na rynku

W przypadku protein odnajdziemy wiele rozwiązań w kwestii suplementów diety ponieważ źródła pozyskiwania tego makroelementu mogą być różne, jak chociażby:

  • białko pochodzące z mleka krowiego
  • białko roślinne (głównie soja)
  • białko jajeczne

Najpopularniejszym rozwiązaniem na rynku jest białko pochodzące z mleka krowiego. Mamy tutaj białko serwatkowe, które dzieli się na trzy rodzaje:

  • WPC (Whey Protein Concentrate) – koncentrat białka serwatki
  • WPI (Whey Protein Isolate) – izolat białka serwatki
  • WPH (Whey Protein Hydrolysate) – hydrolizat białka serwatki

Różnią się one od siebie określonymi procesami pozyskiwania oraz często ilością czystego białka w produkcie. W kwestii ilości protein często wygrywa WPH, ale pomimo tego – ogromna ilość osób stosuje zazwyczaj WPC, które znane jest ze swojej jakości i ceny, również bardzo istotnego aspektu w wyborze suplementu. Koncentrat białka serwatki jest często polecany jako świetny produkt dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z kulturystyką i suplementacją.

Z mleka krowiego możemy jeszcze uzyskać kazeinę, która wyróżnia się tym, że ma inne właściwości gdy dostanie się do naszego organizmu, czyli powolne wchłanianie. Dzięki temu bardzo często jest to produkt polecany jako suplement na noc ponieważ wtedy nasz organizm ma czas bez problemu wchłonąć składniki odżywcze.

Oczywiście w ostateczności to tylko zależy od nas jaki produkt wybierzemy. W większości przypadków dla początkujących poleca się po prostu WPC z powodu ceny i popularności. Jeśli żyjemy na diecie roślinnej to warto chociażby pomyśleć o wariancie z soi.

Podsumowanie

Suplementy diety w dzisiejszych czasach zyskały na ogromnej popularności. Jeśli czujemy, że jest to rozwiązanie dla nas to warto pomyśleć na początek o używaniu białkowych odżywek dla sportowców. Oczywiście nie możemy zapomnieć o tym, że są to jedynie produkty, które mają nas wspomagać – bez odpowiedniej diety i treningu raczej nie możemy liczyć na jakieś poważne efekty!