Tarot Online

Białko vs kreatyna – który suplement jest lepszy?

Najpopularniejsze suplementy diety to białko serwatkowe oraz kreatyna. Który z nich jest najlepszy? Białko vs kreatyna – co wybrać? Zapraszamy do lektury!

Dlaczego warto suplementować organizm?

W trakcie intensywnych treningów organizm wykazuje zwiększone zapotrzebowanie na wiele składników odżywczych, w tym między innymi białko, dlatego należy suplementować dietę i uzupełniać niedobory w trakcie intensywnych ćwiczeń. Jest to ważne zwłaszcza w kontekście diety redukcyjnej oraz budowania masy. Podstawą jest dobry trening, odpowiednia dieta, samodyscyplina, systematyczność i suplementacja. Aby odbudowywać tkankę mięśniową i podregenerować organizm można stosować specjalne sportowe odżywki białkowe.

Białko vs kreatyna – co charakteryzuje odżywki białkowe?

Białko jest niezbędne w diecie osób aktywnych fizycznie, ponieważ jest to najważniejszy element budulcowy mięśni, kości oraz chrząstek. Suplementy diety z białkiem przyspieszają regenerację tkanki mięśniowej i wspomagają redukcję tkanki tłuszczowej. Regularnie stosowane pozwalają wymodelować sylwetkę, zwiększyć siłę oraz masę ciała, a także chronią mięśnie przed nadmiernym rozkładem. Najpopularniejsze białkowe suplementy diety to białko serwatkowe oraz białko kazeinowe. Odżywki te nie tylko dostarczą odpowiednią ilość białka, ale i także uzupełnią niedobory wapnia i magnezu, poprawią metabolizm i zwiększą regenerację mięśni podczas treningu.

Białko vs kreatyna – jakie są właściwości kreatyny?

Odżywki z kreatyną to jeden z najczęściej stosowanych przez sportowców suplementów diety. Kreatynę można zażywać nie tylko po ćwiczeniach, ale i przed nimi. Działanie kreatyny różni się nieco od działania suplementów białkowych, ponieważ  przyczynia się do przyrostu masy mięśniowej poprzez wiązanie i zatrzymywanie wody w komórkach oraz zwiększone magazynowanie glikogenu, a więc i energii dla organizmu.

Dla kogo kreatyna, a dla kogo białko?

Kreatyna jest zalecana dla kulturystów oraz biegaczy, a więc osób prowadzących krótkie i intensywne treningu. Jej działanie można spotęgować poprzez stosowanie odpowiedniej diety oraz łączenie z innymi odżywkami. Naturalna kreatyna występuje w takich produktach spożywczych jak wołowina, wieprzowina oraz ryby. Suplementy białkowe powinny być stosowane przez osoby o szybkim metabolizmie, jednak wiele zależy od indywidualnych cech, takich jak budowa ciała, rodzaj uprawianego sportu oraz intensywność treningów.