
Suplementacja a zdrowie, czyli witaminy w pigułkach
Ból stawów to problem dotyczący wielu ludzi. Dokuczać może zarówno małym dzieciom, jak i seniorom. Bardzo często jest wynikiem drobnego urazu czy przeciążenia. Wówczas nie stanowi dużego problemu. Przy niewielkim nasileniu wymaga kilku dni odpoczynku, czasami zastosowania okładów lub stabilizacji.
Ból po urazie (np. ból po skręceniu stawu skokowego) można zmniejszyć stosując dostępne bez recepty leki z grupy NLPZ. Jak wspomniano powyżej, na bóle urazowe można stosować zimne okłady (nawet z mrożonek) lub zanurzając stopę na kilka minut w wodzie z kostkami lodu. Wygodne są też termożele. Można o je kupić w aptece lub sklepie ze sprzętem medycznym. Trzeba jednak pamiętać, że nie należy ich zamrażać, gdyż materiały mające bardzo niską temperaturą mogą spowodować odmrożenia skóry. Zimno doskonale działa przeciwbólowo oraz zmniejsza zarówno stan zapalny, jak i obrzęk. Należy przede wszystkim odciążyć staw i ograniczyć aktywność. Chorą kończynę należy trzymać w pozycji uniesionej powyżej poziomu serca, co pozwala na zmniejszenie obrzęku. Ból stawów to nie zawsze ból po urazie, czasami może zwiastować poważną chorobę, dlatego nie należy go lekceważyć. Poniżej znajdziesz informację na temat częstych schorzeń przebiegających z bólem stawowym.
Jakie choroby objawiają się bólem stawów?
Choroby układowe tkanki łącznej (connective tissue disease, CTD), dawniej nazywane kolagenozami, to grupa schorzeń o podłożu autoimmunologicznym. Co to oznacza? Rozwój objawów poszczególnych chorób wynika z nieprawidłowej reakcji układu odpornościowego na tkanki własnego organizmu, w tym przypadku przede wszystkim na tkankę łączną. CTD, oprócz bólu stawów, mogą powodować zmiany w nerkach czy płucach, objawy skórne, zaburzenia przekaźnictwa nerwowego, a także zapalenia naczyń i mięśni.
Określana była dawniej jako choroba królów lub choroba ludzi bogatych. Dlaczego? Ponieważ wiąże się ją z dietą bogatą w mięso i buliony, częstym używaniem alkoholu oraz spożywaniem owoców i napojów owocowych bogatych we fruktozę. W przebiegu dny moczanowej w stawach odkładają się kryształy moczanu sodu. Ich obecność powoduje narastanie stanu zapalnego, który może mieć charakter ostry (tzw. ostry napad dny) lub przewlekły. Ostry napad objawia się nagłym i silnym bólem stawu, obrzękiem i zaczerwienieniem. Najczęściej lokalizuje się w stawie śródstopno – paliczkowym I, czyli łączącym śródstopie z paluchem. Napad dny wywołany może być spożyciem alkoholu, zjedzeniem dużej porcji mięsa, wysiłkiem fizycznym, urazem, operacją, infekcją oraz przyjęciem niektórych leków.
Jest to choroba przenoszona przez kleszcze. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że z roku na rok zgłaszanych jest coraz więcej przypadków zachorowań. Warto mieć świadomość że taka choroba istnieje, stanowi realne zagrożenie i może powodować poważne dolegliwości. Największe ryzyko występuje w województwie podlaskim i warmińsko-mazurskim, choć kontakt z patogenem można mieć w wielu innych regionach kraju. We wczesnym stadium boreliozy obserwuje się objawy grypopodobne i tzw. rumień pełzający w miejscu ukłucia przez kleszcza. W kolejnym stadium występuje zapalenie stawu (najczęściej kolana, kostki lub łokcia) objawiające się dużym wysiękiem. Występować może także zapalenie mięśnia sercowego i układu nerwowego. W późnym stadium chorzy mogą cierpieć na przewlekłe zapalenie stawów z zajęciem mięśni, kaletek maziowych i ścięgien.