
Suplementacja a zdrowie, czyli witaminy w pigułkach
Czy można ćwiczyć fitness w ciąży? Które ćwiczenia są zalecane? Kiedy przyszłym mamom odradza się aktywność fizyczną? Zapraszamy do lektury!
Zastanawia Cię, czy fitness w ciąży, to dobry pomysł? Otóż… tak! Wszelkie ćwiczenia fizyczne są zalecane także w stanie błogosławionym, ponieważ nie tylko wpływają na poprawę kondycji przyszłej mamy, ale i przygotowują lepiej do porodu.
Oto zalety ćwiczeń fitness w ciąży:
Odpowiednio dobrane ćwiczenia wzmacniają ciało ciężarnej kobiety i wpływają pozytywnie na jej psychikę. Sport umożliwia dotlenienie organizmu matki i dziecka i wzmacnia układ immunologiczny. To także świetny sposób na rozładowanie stresu. Jak ćwiczyć będąc w ciąży? Które ćwiczenia są zalecane?
Badania naukowe dowiodły, że noworodki, których matki ćwiczyły w trakcie ciąży, osiągały lepsze wyniki w międzynarodowej skali zdrowia noworodków Apgar. Ćwiczenia zalecane dla kobiet w ciąży nie powinny przemęczać i przeciążać organizmu.
Dozwolone są:
Ćwiczenia fizyczne (obojętne, jakiego rodzaju) są niewskazane dla kobiet, które mają problemy z nadciśnieniem lub trudności z utrzymaniem ciąży. W stanie błogosławionym zabronione są także ćwiczenia obarczone dużym ryzykiem kontuzji, takie jak sporty ekstremalne, wspinaczka, jazda konna, sporty grupowe lub sztuki walki. Po 20 tygodniu ciąży odradzane jest ćwiczenie w pozycji leżącej, zarówno na brzuchu, jak i na plecach.
Ciekawą formą ćwiczeń dla kobiet ciężarnych jest tzw. aqua aerobik. To bezpieczny sport, który uprawia się w wodzie płytkiej lub głębokiej, w zależności od tego, czy osoba ćwicząca potrafi pływać. Ćwiczenia poprawiają kondycję i niwelują kłopoty z kręgosłupem i stawami, pomagają także przygotować organizm na wysiłek związany z porodem. Aqua aerobik pomaga w walce z cellulitem i poprawia metabolizm organizmu. Najlepszy strój do uprawiania ćwiczeń w wodzie to jednoczęściowy nieopinający kostium.