Tarot Online

Historia fitness w Polsce, czyli jak powstała moda na bycie FIT

Niniejszy artykuł pod tytułem Trening pośladków – Jak mieć pupę marzeń? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Trening pośladków – Jak mieć pupę marzeń? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Jak wygląda historia fitness w Polsce? Od kiedy przykładamy tak dużą wagę do bycia fit? Kto założył pierwszy klub fitness? Zapraszamy do lektury!

Historia fitness w Polsce – pierwsze kluby fitness

Historia fitness w Polsce sięga lat 80 XX wieku. Pierwszy polski klub fitness został założony w 1983 roku, przez absolwentkę warszawskiego AWFu – Hannę Fidusiewicz. Fitness klub „Pod Skocznią” ściągał wielu mieszkańców Warszawy i przyczynił się do rozreklamowania zajęć także w innych miastach na terenie naszego kraju.

Początkowo zajęcia fitness miały formę prostych ćwiczeń aerobowych wykonywanych do muzyki. Dopiero w późniejszym czasie zajęcia zaczęły być rozbudowywane i pojawiły się różne inne formy treningów. Zaczęto ćwiczyć z wykorzystaniem sztang, piłek, stepów, taśm, a nawet w wodzie. Fitness stało się filozofią i stylem życia!

Historia Fitness w Polsce – najpopularniejsze polskie trenerki

Jedną z najsłynniejszych polskich trenerek fitness jest Ewa Chodakowska. Tuż po niej w rankingu najpopularniejszych instruktorów plasuje się Anna Lewandowska. Inni popularni instruktorzy, których metody treningowe stosuje wiele Polek, a ich instagramowe konta  youtubowe kanały zbudowały wokół siebie kilkutysięczne społeczności, to:

  • Sylwia Szostak (autorka programu treningowego Trening Shock)
  • Natalia Gacka-Dressler (Mistrzyni Świata oraz Polski (wielokrotnie) w Fitness Sylwetkowym)
  • Małgorzata Mączyńska (Mistrzyni Polski Fitness Bikini)
  • Sylwia Wiesenberg (autorka metody treningowej Tonique)
  • Joanna Brzezińska (żona Dariusza Brzezińskiego, współautorka wielu programów treningowych)
  • Adrianna Palka (instruktorka pływania, indoor cyclingu i aqua fitness, znana ze współpracy z Lewandowską)

Mężczyźni w świecie fitness

Wśród znanych trenerów fitness można znaleźć także mężczyzn – jak choćby słynnego trenera gwiazd – Dariusza Brzezińskiego (wielokrotny mistrz w Fitness Sylwetkowym) lub Jacka Bilczyńskiego. Ten drugi jest autorem kilku bestsellerowych pozycji książkowych dla wielbicieli fitness i zdrowych diet.

Do słynnych trenerów fitness płci męskiej należy także wicemistrz Polski w kulturystyce i fitness, Tomasz Brzózka. Brzózka jest autorem bestsellerowej książki „Fitness dla mężczyzn”.

Moda na „bycie fit” zadomowiła się w Polsce na dobre. Szacuje się, że ponad 30% naszego narodu jest aktywna fizycznie i uprawia różne sporty przynajmniej raz w tygodniu.