Tarot Online

Ile to ma kalorii? Czy wiesz, jak obliczyć wartość energetyczną posiłku?

Niniejszy artykuł pod tytułem Trening pośladków – Jak mieć pupę marzeń? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Trening pośladków – Jak mieć pupę marzeń? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Jak obliczyć wartość energetyczną posiłku? Czym są kalorie i wskaźnik BMR? Jak korzystać z kalkulatorów online i aplikacji do obliczania wskaźnika BMR? Zapraszamy do lektury!

Czym są kalorie?

Kaloria (cal) to wartość energii pozyskiwanej z żywności w procesie trawienia. W dietetyce kalorie są używane do określania kaloryczności posiłków, należy je podawać w jednostce kcal, czyli kilokaloria i przeliczać na 100 g produktu.

Według dietetyków największa ilość spożywanych kalorii powinna pochodzić z węglowodanów (ok. 45 – 60%), a następnie tłuszczy (maksymalnie 30%) i białek (ok. 10 – 20%). Węglowodany można znaleźć w produktach zbożowych, owocach i warzywach, natomiast tłuszcze można dostarczyć nie tylko z tłuszczami stosowanymi w kuchni, ale i w przetworach mlecznych, mięsie, orzechach, rybach i nasionach. Białka zawarte są w chudych mięsach i przetworach mlecznych, nasionach roślin strączkowych oraz rybach.

Wskaźnik BMR – co to takiego?

Jednym z pomocnych wskaźników dietowych jest wskaźnik BMR. To wskaźnik, którego celem jest określenie  codziennego zapotrzebowania energetycznego, czyli ilości kalorii potrzebnych do utrzymania podstawowych funkcji organizmu. Zapotrzebowanie kaloryczne rośnie wprost proporcjonalnie do ilości wykonywanych aktywności fizycznych i wzrasta, gdy uprawia się intensywne sporty. Inne zapotrzebowanie na kalorie mają mężczyźni i kobiety, a inne dzieci i dorośli.

Do obliczenia zapotrzebowania kalorycznego i wskaźnika BMR są potrzebne następujące informacje:

  • Płeć
  • Waga
  • Wzrost
  • Wiek
  • Rodzaj aktywności fizycznej

Jak obliczyć wartość energetyczną posiłku i zapotrzebowanie kaloryczne z pomocą nowych technologii?

Zapotrzebowanie kaloryczne można obliczyć w prosty sposób, korzystając ze zdobyczy nowych technologii. Dzienne zapotrzebowanie na kalorie można obliczyć na przykład z pomocą kalkulatora kalorii online. Dzięki tym aplikacjom online poznasz swoje zapotrzebowanie energetyczne i będziesz mógł dostosować do niego prowadzoną dietę. Dowiesz się, jak szybko schudnąć lub przytyć i które wartości będą dla Ciebie najlepsze.

PAMIĘTAJ: Im mniej przetworzony produkt, tym mniej kalorii i więcej odżywczych substancji. Ważną kwestią jest również przygotowywanie produktów, zamiast smażenia i pieczenia, częściej gotuj lub korzystaj z parowaru!