Tarot Online

Jak dokonać kontroli i pomiaru tkanki tłuszczowej?

Niniejszy artykuł pod tytułem Trening pośladków – Jak mieć pupę marzeń? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Trening pośladków – Jak mieć pupę marzeń? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Kontrola poziomu tłuszczu w organizmie jest bardzo ważna podczas odchudzania i wysmuklania sylwetki. Jednak wbrew pozorom redukcja masy ciała nie jest ściśle związane z utratą nadmiaru tkanki tłuszczowej. Często dwie osoby posiadające taką samą wagę i z jednakowym wzrostem mają inne proporcje, a ich sylwetki różnią się od siebie. Dzieje się tak, ponieważ każda z nich ma inny poziom zmagazynowanego tłuszczu. Dlatego podczas odchudzania warto pamiętać, że porównywanie swojej wagi do innych jest błędnym krokiem.

Nie można nie mieć tkanki tłuszczowej! – czyli o prawidłowym i zdrowym poziomie tłuszczu w organizmie

Błędne jest rozumowanie, że tkanka tłuszczowa nie jest nam do niczego potrzebna a wręcz przeszkadza w uzyskaniu prawidłowej wagi. Każda zdrowa osoba, w zależności od płci oraz wieku, ma w swoim organizmie określone pokłady tłuszczu. Gdyby go nie było, produktywność ciała znacznie by spadła, a my nie mielibyśmy energii potrzebnej do prawidłowego funkcjonowania. Dlatego całkowita eliminacja produktów bogatych w tłuszcze nie jest zdrowa i zamiast pomóc może nam zaszkodzić.

Kobiety mają wyższy poziom tkanki tłuszczowej (zwykle o 6-10%).Przykładowo – idealny stan tłuszczu dla dwudziestosześciolatki wynosi od 19 do 22%. Dla mężczyzny w tym samym wieku taka ilość wskazywałaby na znaczną nadwagę.

Również wiek wpływa na ilość tkanki tłuszczowej – im starsza jest osoba tym większy poziom odłożonego tłuszczu w organizmie.

Dokonywanie pomiarów tkanki tłuszczowej – jak to zrobić?

Pomiary tkanki tłuszczowej są niezbędne podczas całego procesu redukcji masy ciała. Można ich dokonać za pomocą metra krawieckiego lub fałdomierza. Jest to urządzenie skonstruowane w taki sposób, aby łatwo złapać skórę i odczytać wynik (wyrażony w milimetrach). Aby rezultaty były wiarygodne musimy dokonać pomiarów w trzech miejscach na ciele.

U kobiet jest to:

  • biodro,
  • udo,
  • triceps.

U mężczyzn jest to:

  • klatka piersiowa,
  • udo,
  • brzuch.

Warto pamiętać, że trzy pomiary muszą być wykonywane po tej samej stronie ciała (najlepiej po prawej). W innym wypadku wyniki mogą nie być wiarygodne.

Kontrola masy ciała za pomocą bioimpedancji elektrycznej

Bioimpedancja elektryczna (BIA) to popularna metoda kontroli i pomiaru tkanki tłuszczowej, chętnie stosowana przez sportowców oraz osoby kontrolujące swoją wagę. BIA jest szeroko dostępne i proste w użyciu, a do jego wykorzystywania nie ma wiele przeciwskazań (wyjątkiem są groźne wady serca i ciąża).

Metoda ta polega na tym, że przez ciało przechodzi prąd o wysokiej częstotliwości i niskim natężeniu. Każda z tkanek ma inną grubość i stanowi różny opór (tkanka tłuszczowa ze względu na małą ilość wody stanowi duży opór), dlatego łatwo sprawdzić wynik.