Tarot Online

Poziom tkanki tłuszczowej w organizmie – jakie są normy? Co warto wiedzieć?

Niniejszy artykuł pod tytułem Trening pośladków – Jak mieć pupę marzeń? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Trening pośladków – Jak mieć pupę marzeń? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Poziom tkanki tłuszczowej wpływa w dużej mierze nie tylko na zdrowie, ale także na to, jak wygląda nasza sylwetka. Jakie są prawidłowe wartości dla dorosłego człowieka? Jak można zmierzyć zawartość tkanki tłuszczowej w ciele? Zapraszamy do lektury!

Poziom tkanki tłuszczowej – jakie są prawidłowe wartości?

Zawartość tkanki tłuszczowej w ciele zależy od wielu czynników, w tym między innymi od płci. Kobiety mają więcej tkanki tłuszczowej niż mężczyźni, zawartość tłuszczu zmienia się także z wiekiem.

Procentowy udział tłuszczu zwiększa się w miarę tego, jak się starzejemy, wiąże się to między innymi z tym, że masa mięśniowa z wiekiem spada, zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.

Prawidłowe wartości tkanki tłuszczowej dla dorosłych osób to:

Dla mężczyzn:

W wieku 20 – 39 lat: około 20 – 24% składu ciała

W wieku 39 – 59 lat: około 23 – 27% składu ciała

W wieku powyżej 60 lat: około 25 – 28% składu ciała

Dla kobiet:

W wieku 20 – 39 lat: około 28 – 30% składu ciała

W wieku 39 – 59 lat: około 30 – 34% składu ciała

W wieku powyżej 60 lat: od 25 do nawet 35% składu ciała

Nadmiar tkanki tłuszczowej – jakie są konsekwencje dla zdrowia?

Nadmiar tkanki tłuszczowej wiąże się nie tylko z nieatrakcyjnym wyglądem, ale też groźnymi konsekwencjami dla zdrowia.

Nadmiar tłuszczu może przyczynić się do:

  • Otyłości
  • Zwiększenia ryzyka wystąpienia chorób układu krwionośnego (miażdżycy, zakrzepicy, zawału serca, choroby wieńcowej naczyń, nadciśnienia tętniczego)
  • Wystąpienia cukrzycy typu II
  • Udaru mózgu
  • Chorób pęcherzyka żółciowego
  • Zwiększenia podatności na stany zapalne stawów
  • Chorób nowotworowych

Niedobór tkanki tłuszczowej także jest groźny, ponieważ może zwiększyć podatność na złamania, zaburzyć gospodarkę hormonalną, osłabić organizm oraz obniżyć odporność immunologiczną.

Jak można zmierzyć poziom tkanki tłuszczowej w organizmie?

Aby zmierzyć poziom tkanki tłuszczowej w ciele, można skorzystać z metody bioimpedancji elektrycznej. Dostęp do takich urządzeń mają dietetycy, antropolodzy oraz trenerzy personalni, pozwalają one na określenie nie tylko poziomu tłuszczu, ale też i zawartości wody oraz tkanki mięśniowej.

Poziom tłuszczu można zmierzyć także za pomocą fałdomierza. Przyrząd ten mierzy fałdy skórne, np. na udach, brzuchu oraz biodrach, czyli w takich miejscach, gdzie jest najwięcej podskórnej tkanki tłuszczowej.