
Suplementacja a zdrowie, czyli witaminy w pigułkach
Rehabilitacja metodą Vojty ma na celu wspierać rozwój motoryczny niemowląt, które cierpią na zaburzenia centralnego układu nerwowego. Na czym polega ta metoda? Jakie są przeciwwskazania do takiej terapii? Zapraszamy do lektury artykułu!
Metoda Vojty to starannie opracowany program wzorców ruchowych, zgodnie z którymi powinien przebiegać rozwój dziecka. Ćwiczenia te są zalecane między innymi dla tych dzieci, które cierpią na wrodzone zaburzenia centralnego układu nerwowego.
Twórcą tego typu rehabilitacji jest czeski neurolog, profesor Vaclav Vojta. Profesor pracował wiele lat w szpitalu, między innymi rehabilitując dzieci z dziecięcym porażeniem mózgowym. Dzięki wieloletnim badaniom doszedł on do wniosku, że przyczyną nieprawidłowości ruchowych nie jest słabe wykształcenie mięśni, tylko problemy związane z ośrodkowym układem nerwowym.
W ten sposób powstał program ćwiczeń, które mają na celu wyzwolić w dziecku umiejętność wykonywania sekwencji ruchowych, takich jak chodzenie, wstawanie, czy chwytanie. Chodzi o to, by wywoływać i wpoić niemowlęciu odruchy – takie same, jak u dziecka, którego rozwój motoryczny przebiega w niezakłócony sposób.
Metoda Vojty jest wskazana dla dzieci, które mają duże wady postawy lub cierpią na:
Rehabilitacja może przebiegać w domu, pod czujnym okiem rodziców. Aby metoda Vojty była skuteczna, bardzo ważne jest ułożenie dziecka i regularność. Niemowlę powinno być stymulowane około 4 razy dziennie, przez kilka minut.
Rehabilitacja metodą Vojty ma na celu:
Rehabilitację przeprowadza się najczęściej u niemowląt, ale metodę te można stosować także u małych dzieci lub dorosłych, u których w wyniku choroby doszło do zatarcia prawidłowych wzorców motorycznych.
Przeciwskazania do stosowania rehabilitacji Vojty to:
Rehabilitacje tą metodą może drażnić dziecko, ale na dłuższą metę bardzo pomaga i wpływa na poprawę rozwoju motorycznego. Efekty można zauważyć już po 2 – 3 miesiącach ćwiczeń.