Tarot Online

Skręcenie stawu skokowego – jakie są objawy?

Niniejszy artykuł pod tytułem Trening pośladków – Jak mieć pupę marzeń? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Trening pośladków – Jak mieć pupę marzeń? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Skręceniu stawu skokowego to uraz, który może wymusić na sportowcu zrezygnowanie na jakiś czas z pasji. Jakie są objawy skręcenia kostki? Jak długo trwa rehabilitacja? Co można zrobić, by załagodzić ból?

Skręcenie stawu skokowego – jakie są objawy?

Do skręcenia stawu dochodzi zazwyczaj w wyniku nagłego zagięcia stopy do wewnątrz, np. podczas upadku. Nagłe wkręcenie stopy powoduje rozciągnięcie więzadeł i ich uszkodzenie. Jeśli upadek był silny, w najgorszym przypadku można nawet całkowicie rozerwać więzadła.

Objawy skręcenia kostki różnią się, w zależności od stopnia zaawansowania urazu.

W przypadku urazów lekkich są to:

  • Niewielki ból
  • Dyskomfort podczas chodzenia
  • Obrzęk nogi

Jeśli mamy do czynienia z głębszym urazem, tzw. II stopniem skręcenia, kontuzjowana osoba odczuwa ból, który uniemożliwia chodzenie. Na nodze pojawia się krwiak, dla tego stadium są charakterystyczne także obrzęki.

W przypadku skręcenia III stopnia, kiedy to dochodzi do przerwania więzadeł i torebki stawowej, objawy, to:

  • Ból w trakcie chodzenia
  • Duży obrzęk i krwiaki
  • Niestabilność stawu
  • Utrudnione, a nawet uniemożliwione poruszanie się

Skręcenie stawu skokowego – jak długo trwa rehabilitacja?

Aby zdiagnozować skręcenie kostki, przeprowadza się badanie RTG. Leczenie skręconej kostki polega na unieruchomieniu kończyny, odciążeniu jej, stosowaniu chłodzących kompresów oraz stabilizatorów. Podstawą leczenia są maści chłodzące dla sportowców, leki przeciwbólowe oraz niesteroidowe leki przeciwzapalne. W niektórych sytuacjach (gdy badania potwierdzą rozerwanie więzadeł), konieczna jest operacja.

W przypadku skręcenia kostki rehabilitacja może trwać około 3 miesięcy. Wiele zależy od tego, jak poważna jest kontuzja i czy była konieczność operacyjnego leczenia. W przypadku operacji torebki stawowej noga powinna być unieruchomiona w gipsie przez około 1,5 miesiąca. Następne półtora miesiąca to czas na rehabilitację. Po tym czasie można wrócić do uprawiania sportu.

Skręcenie stawu skokowego – co należy zrobić, jeśli skręciliśmy kostkę?

Pierwsza pomoc w przypadku skręcenia kostki polega na jak najszybszym schłodzeniu nogi. Kompres z lodu lub chłodząca maść pozwoli uniknąć krwiaków i obrzęków. Kostkę należy także unieruchomić oraz nie poruszać bez potrzeby nogą. Pod żadnym pozorem nie należy chodzić ze skręconą kostką ani tym bardziej tańczyć lub skakać!