Tarot Online

Tkanka tłuszczowa brunatna i biała – jaka jest ich rola w organizmie?

Niniejszy artykuł pod tytułem Trening pośladków – Jak mieć pupę marzeń? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Trening pośladków – Jak mieć pupę marzeń? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Tkankę tłuszczową, która występuje w naszym organizmie, można podzielić na dwa rodzaje, jest to tkanka tłuszczowa brunatna i biała. Jaka jest ich rola w organizmie? Która z nich to dobry tłuszcz? Zapraszamy do lektury!

Tkanka tłuszczowa brunatna i biała a nadwaga

Tkanka tłuszczowa to składnik naszego ciała, który jednoznacznie kojarzy się z nadwagą, chorobami metabolicznymi, cukrzycą i nie najlepszym stanem zdrowia. Nie wszystkie rodzaje tkanki tłuszczowej stanowią jednak zły tłuszcz, ponieważ tkanka tłuszczowa brunatna i biała mają zupełnie różne właściwości i pełnią różne role w naszym organizmie.

Zadania tkanki tłuszczowej w ludzkim ciele to między innymi:

  • wypełnienie przestrzeni pomiędzy organami
  • termoregulacja
  • ochrona komórek nerwowych

Tkanka tłuszczowa wpływa również na metabolizm oraz odporność immunologiczną.

Tkanka tłuszczowa brunatna i biała – różnice

Tkanka tłuszczowa biała

Tkanka tłuszczowa biała to tzw. zły tłuszcz. To tkanka, która magazynuje energię w postaci lipidów i przyczynia się do nadmiernego zwiększania masy ciała. Jej zadaniem jest magazynowanie materiału zapasowego, wytwarzanie i rozkład lipidów oraz produkcja hormonów, takich jak na przykład adiponektyna. Nadmierna ilość białej tkanki tłuszczowej w organizmie zwiększa ryzyko wystąpienia chorób metabolicznych oraz cukrzycy. Tkanka ta inaczej jest nazywana tkanką żółtą, można ją spalić w czasie intensywnych ćwiczeń fizycznych.

Tkanka tłuszczowa brunatna

Tkanka tłuszczowa brunatna to tzw. dobry tłuszcz. Jest to tkanka aktywna metabolicznie, a jej główne zadanie polega na termoregulacji – utrzymywaniu prawidłowej temperatury ciała. Najwięcej brunatnej tkanki tłuszczowej występuje w wieku niemowlęcym, znajduje się ona głównie między łopatkami, nerkami i w okolicy dużych tętnic.

Jak zwiększyć ilość dobrego tłuszczu w organizmie?

Brunatna tkanka tłuszczowa posiada zdolność do wytwarzania energii i pomaga w walce z cukrzycą i otyłością. Aby ją rozbudować w organizmie, należy dbać o aktywności fizyczne oraz zbilansowaną dietę. Przemiana białej tkanki tłuszczowej w jej brunatną odmianę zachodzi dzięki hormonowi – iryzynie. Ilość brunatnej tkanki tłuszczowej w organizmie można zwiększyć również poprzez ekspozycję na działanie niskich temperatur.